ההתיישבות הראשונה

היישוב כפר דרום הוקם בשנת 1946, על אדמות שרכש הפרדסן טוביה מילר בשנות ה-30 של המאה ה-20 . כפר דרום קרוי על שם מקום מושבו של התנא ר' אלעזר בן יצחק איש כפר דרום המוזכר בתלמוד בבלי. כבר במהלך חלקה הראשון והשני של מלחמת העצמאות (טרם הקמת המדינה) היה נתון היישוב להתקפות חוזרות ונשנות של האוכלוסייה הערבית המקומית, ובהמשך עם פרוץ מלחמת העצמאות ספג התקפות קשות של הכוחות המצריים. מגיני היישוב שמנו 60 איש הצליחו להדוף את ההתקפות שכללו התקפת מטוסים, ירי ארטילרי וכוחות רגליים. אנשי היישוב ספגו אבדות קשות ונפגעים רבים, שלא ניתן היה לפנותם בשל המצור ההדוק שהטילו הכוחות המצריים. לאור ידיעות שהצבא המצרי מתכוון לכבוש את המקום, הוחלט לפנות את היישוב לילה לפני הפלישה המצרית, שארעה ביום שלאחר מכן ע"י כוחות רגליים  מצריים שגילו יישוב ריק מאדם.

במלחמת ששת הימים כבש צה"ל את חצי האי סיני ואת רצועת עזה ואתו את כפר דרום מידי המצרים. בעידודה של ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר הוקמה במקום היאחזות נח"ל של בני עקיבא. אולם היישוב הזה לא שרד לאורך זמן.  בשנת 1988 אישר שר הביטחון יצחק רבין את יישובו מחדש של המקום, ושנתיים לאחר מכן עלה למקום גרעין הקבע.  

  

כפר דרום החדשה

חברי כפר דרום הגיעו למקום על מנת לחזור ולא לנטוש שוב. הם הקימו במקום את ביתיהם, מבני ציבור ובית כנסת על שמו של התנא רבי אלעזר בן יצחק. החקלאות החלה להתפתח, נבנו חממות חקלאות והאדמה נענתה לבניה החוזרים ונתנה יבול רב שחלקו הגדול יוצא לכל העולם. משפחות נוספות נקלטו, עצים נטעו, נולדו ילדים וחיי קהילה בריאה החלו להתפתח. אנשי היישוב עסקו בחקלאות בחינוך ובמקצועות חופשיים מגוונים. במקום הוקמו מוסדות ייחודיים, מכון מחקר תורני-חקלאי מדרשה להעמקת הזהות היהודית וכולל להוראה ודיינות. חיי תורה וחסד עשייה ויצירה ציונית אפיינו את קהילת כפר דרום, שחיה עם שכניה הערבים בשקט ובשלום.

 

החיים בצל הטרור

לאחר הסכם אוסלו הועברו רוב סמכויות השלטון בעזה לידי הרשות הפלסטינית, אולם גוש קטיף נשאר בידי ישראל, ואילו כפר דרום נותרה כמובלעת בשליטה ישראלית בתוך שטח הנתון לשליטת הרשות הפלסטינית. מהר מאוד היחסים עם האוכלוסייה הערבית המקומית התדרדרו, והתקפות טרור חוזרות ונשנות כוונו נגד הישוב שעמד בגבורה עילאית ובאמונה גדולה בכולם. אירוע הטרור הזכור ביותר מכפר דרום התרחש בשנת 2000 כאשר מטען צד הופעל כנגד אוטובוס ילדי היישוב, כשהיו בדרכם לבית הספר ביישוב עצמונה. שני מורים נהרגו, ועשרות ילדים נפצעו בדרגות פציעה שונות, חלקם נותרו נכים עד היום. ממשלת ישראל החליטה עוד באותו היום, להקים בית ספר מקומי לילדי היישוב, וכך נוסד תלמוד תורה ובית ספר כפר דרום הפועל עד היום. על אף הפיגועים הרבים, נאחזו תושבי כפר דרום במקום ולא הפסיקו לבנות ולהיבנות. מספר התושבים  הוכפל ונוספו משפחות רבות שבאו לחזק את התושבים.

 

נפילת כפר דרום - העקירה

בשנת 2005 החליטה ממשלת ישראל בראשות אריאל שרון, לפנות את ההתיישבות היהודית מכל רצועת עזה, ולהרוס את כל היישובים. תושבי כפר דרום כמו שאר תושבי גוש קטיף התנגדו נמרצות למהלך החד צדדי ופעלו רבות בכדי להביא לביטולה של התכנית. למרות מאמציהם הרבים של תושבי הגוש, תכנית העקירה בוצעה, תושביה היהודים של רצועת עזה פונו, וכל היישובים נהרסו עד האחרון שבהם.